μέγεθος κειμένου    |  εκτύπωση  |
Άκρως ΠΑΟΚτσήδικη και άρα και αρχιδάτη ανατροπή – Π.Α.Ο.Κ. – Έστερσουντ 3 – 1
[συντάχθηκε από George στις 18-08-2017, 01:46]

Ο Π.Α.Ο.Κ. του προβληματικού καλοκαιριού, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα από τα πιο αστεία πέναλτι στα οποία έχει υποπέσει στην ιστορία του, κατάφερε με την μοναδική συμπαράσταση 20.000 λαού του να ανατρέψει το σκορ και να φτάσει στη νίκη με 3-1 απέναντι σε μια ομάδα που είχε στήσει λεωφορείο και τρόλλεϋ μπροστά στην εστία της.

Ο Π.Α.Ο.Κ. απέναντι σε μια ομάδα που μας τη διαφήμιζαν ως επιθετική και μας τα έκαναν ζέπελιν εδώ και δύο βδομάδες αλλά στην Τούμπα είχε κρεμαστεί από τα δοκάρια είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα όταν στο 20’ οι Σουηδοί περνάνε κυριολεκτικά για δεύτερη φορά το κέντρο, γίνεται μια σέντρα στην περιοχή στην οποία δεν πρέπει να υπήρχε παίκτης της Έστερσουντ, ο Κρέσπο αφήνει για τον Λεόβατς, ο Λεόβατς βλακωδώς για τον Ρεϊ, κάπου εκεί εμφανίζεται στην άκρη της περιοχής ένας τύπος με κοκκινόμαυρα ρούχα, ο Ρεϊ από κεκτημένη ταχύτητα πέφτει για να του πάρει τη μπάλα, παίρνει πόδια και μπάλα, το γνωστό και μη εξαιρετέο (από τον αγώνα με την Τότεναμ στο Λονδίνο) μπάζο από την Ολλανδία δείχνει πέναλτι και το σκορ γίνεται 0-1 ενώ εμείς έχουμε βιώσει ένα από τα πιο τραγικά πέναλτι στην ιστορία της ομάδας μας. Στο 28’ ο Μπίσεσβαρ σουτάρει από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να περνά άουτ ενώ στο 33’ και πάλι ο Ολλανδός εκτελεί έξυπνα ένα φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή των Σουηδών ο Μάτος ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι βρίσκει τη μπάλα με προβολή, η μπάλα παίρνει ύψος και παρότι ο Πρίγιοβιτς την κατεβάζει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κεϊτά, η σέντρα του περνά ανεκμετάλλευτη. Στο 38’ όμως έρχεται η ισοφάριση, τακουνάκι του Μακ από αριστερά, σέντρα του Τσίμιροτ, ο Μάτος στέκεται στον αέρα και με τρομερή κεφαλιά γράφει το 1-1 το οποίο έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο και ενώ από το 63’ η ομάδα μας έχει γίνει ακόμα πιο επιθετική με τον Πέλκα να περνά στη θέση του Σάκχοφ απειλούμε στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν το σουτ του Μπίσεσβαρ αποκρούεται ασθενώς από τον Κεϊτα αλλά ο επερχόμενος Μακ δεν μπορεί να σκοράρει στην επαναφορά. Δύο λεπτά αργότερα, ο κορυφαίος του γηπέδου με χαώδη διαφορά από τον δεύτερο, Τζάλμα Κάμπος μετά από έξοχη ενέργεια σερβίρει στον Πρίγιοβιτς αλλά η κεφαλιά του Σέρβου περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 72’ έρχεται και η πουτάνα η τύχη να γυρίσει την πλάτη στην ομάδα μας. Ο Πέλκας εκτέλεσε πανέξυπνα απευθείας ένα φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Έστερσουντ με τον Κεϊτά να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα, στέλνοντας την μπάλα και στο δεξί κάθετο δοκάρι χιλιοστά πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος του. Στο 77’ και πάλι ο Τζάλμα Κάμπος χορεύει την άμυνα της Έστερσουντ, σεντράρει υπέροχα για τον Πρίγιοβιτς και αυτή τη φορά αυτός δεν συγχωρεί και με υπέροχη κεφαλιά γράφει το 2-1 ώσπου φτάνουμε στο 87ο λεπτό όταν ο τρελός του ρόστερ Πέδρο Ενρίκε  παίρνει τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή των Σουηδών, αποφεύγει τον πρώτο αντίπαλο του σηκώνοντας την μπάλα, προσπάθησε να κρεμάσει με κεφαλιά τον Κεϊτά, με τον τελευταίο να τον ανατρέπει δίνοντας του μπουνιά και ο αληταράς από την Ολλανδία δίνει μόνο το πέναλτι χωρίς να αποβάλλει τον τερματοφύλακα της Έστερσουντ ως όφειλε για χίλιους λόγους. Ο Πρίγιοβτις αναλαμβάνει την  εκτέλεση του πέναλτι και όντας τέρας ψυχραιμίας ολοκληρώνει την σημερινή ανατροπή γράφοντας το 3-1 και βάζοντας τις βάσεις πρόκρισης για άλλη μια χρονιά στους ομίλους του Europa League.

Εν κατακλείδι μεγάλη νίκη ειδικά με τον τρόπο που ήρθε μετά από ένα καλοκαίρι γεμάτο παλινωδίες στη θέση του προπονητή και εγκληματική αμέλεια στο ζήτημα της ενίσχυσης με τουλάχιστον έναν κεντρικό χαφ. Δε μπορούμε να μην αναφερθούμε στην επαναλαμβανόμενη σύμπτωση που μόνο σύμπτωση δε μπορεί να θεωρηθεί με ακόμα μια εμετική διαιτησία στην Ευρώπη και ακόμα περισσότερο στην Τούμπα. Δε μπορεί να παίζει μια από τις κορυφαίες ομάδες του Europa League με ένα πρωτοεμφανιζόμενο χωριό δίπλα από τον Βόρειο Πόλο και ο διαιτητής να δίνει τα σπόρια και κάτι παραπάνω στο χωριό, αυτό το φαινόμενο πρέπει να σταματήσει.

Ακολουθεί την Κυριακή στις 19:15 ματς -  τελικός (όσο και αν φαίνεται πρόωρο έτσι είναι αν έχεις στόχο το πρωτάθλημα) με τον Κομπότη στη Λειβαδιά όπου η αμετανόητη ΕΠΟ όρισε διαιτητή τον Μάνταλο. Κερδίζουμε την Κυριακή, προκρινόμαστε την επόμενη Πέμπτη και ηρεμούμε δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή να εργαστεί ελπίζουμε και με καινούρια υλικά στη διακοπή που ακολουθεί.

Υ.Γ.: Όπως κάθε χρόνο αυτό που συμβαίνει τέτοια εποχή στον Σύνδεσμο μας είναι άκρως συγκινητικό. Ο χώρος φαντάζει ιδιαίτερα μικρός για να στεγάσει τα ΠΑΟΚτσάκια από κάθε γωνιά της Ελλάδας αλλά τα καταφέρνουμε. Ελπίζουμε όλοι να έμειναν ευχαριστημένοι.